Nech gravitácia pomáha s dojčením
Normálny, uvoľnený prístup k dojčeniu dáva oveľa väčší zmysel ako špeciálne polohy a komplikované návody. Pri väčšine týchto polôh musia matky bojovať s gravitáciou, nakláňať sa dopredu a a podporovať váhu dieťaťa pomocou paží a rúk. Namiesto toho, skúste sa oprieť dozadu tak, aby gravitácia ťahala dieťa na vás.
Ako prvé, dajte sa do pohodlnej polohy – naozaj pohodlnej. Pokúste sa dieťa umiestniť celým telom na vaše brucho. Poloha „bruško na bruško“ prináša rad inštinktov a reflexov vo vás oboch a umožňuje jednoduchšie a šťastnejšie dojčenie. Potom – zabudnite na pravidlá: Pomáhaj bábätku, nepomáhaj bábätku, podrž prsník, nedrž prsník. Jednoducho len ponúknite dieťaťu prsník a všetku ťažkú prácu za vás urobí gravitácia. Mimochodom, pozrite sa tomuto dieťatku na nožičku. Rovnako ako každý z nás sa chce cítiť byť „uzemnený“, odspodu sa potrebuje najmenej jednou nohou niečoho dotýkať. Niet divu, že vyzerá tak v pohode a sebaisto!
Tu je, čo hovoria poradkyne pri dojčení o tejto polohe:
„To ráno som sa odhodlala a odskúšala tento prístup pri mamičke a dieťati. Matka mala bolesti bradaviek, bola veľmi úzkostlivá a napätá, ale dieťa bolo skvelé. Bolo to úžasné – perfektné prisatie, dieťa vyzeralo vééľmi v pohode a mamička nemohla uveriť, že nie je žiadna bolesť. Bola to úplná úľava, že to fungovalo. Verím, že som v nej vštepila dostatok dôvery, že nepotrebuje nič iné len pohodlne ležať a nechať dieťa robiť si svoju prácu. Pri myšlienke na ne sa stále usmievam.“ – Írsko
„Ja som sa minulý týždeň tiež odhodlala, na osobnom poradenstve pri dvoch rôznych deťoch. Obe deti sa prekvapivo dobre a ľahko prisali v abdominálnej polohe (celou prednou časťou tela na brucho matky). Čo mi udrelo do tváre bolo poznanie, že v tejto polohe, s bruškom dieťaťa na mamičke v poloľahu, robí zemská gravitácia zázračne väčšinu práce. Dieťa sa doslovne pricucne a veľkými ústami obopne prsný dvorec. Keď mám mamičku, čo sedí vzpriamenejšie, tak potrebuje pomáhať dieťaťu oveľa viac. Aký rozdiel! „- Mexico
„Matka mala pri prisatí veľké bolesti. Oprela som ju dozadu a položila chlapčeka bruškom na jej brucho, hlavičkou medzi prsia. Bol úplne pokojný, ležal tam s doširoka otvorenými očami. Začal ťukať hlavičkou a telo nasmeroval diagonálne. Pokúšal sa dostať ku bradavke, ale stále sa tlačil zlým smerom. Jemne som ho dala naspäť mierne pod bradavku (bol stále diagonálne). Ďobkal stále okolo, ale nedarilo sa mu tam dostať. Ešte raz som ho mierne podvihla a položila nosom ku bradavke. V okamihu ju zobral – prisal sa a začal prehĺtal. Matka bola ohromená – vôbec žiadna bolesť. Povedala: „Ja to dokážem. Predtým to bolo, ako by som s ním bojovala.“ Bolo to sledovanie fascinujúceho procesu.“ – Virginia
„Jedna moja priateľka z iného mesta mi telefonovala so žiadosťou o pomoc pre jej známu s neprisávajúcim sa dvojdňovým dieťaťom. Po telefóne som priateľke opísala „pohodové gaučové dojčenie“ a ona to po telefóne opísala svojej známej. Spočiatku nemali dieťa otočené úplne bruškom na brucho – dieťa bolo bokom. Potom, čo dieťa otočili na bruško, to najprv začalo oblizovať, oňuchávať a potom zadriemalo. Behom pár hodín mali z neho dojčiace sa dieťa. Priateľka bez prípravy urobila telefonicky to, čo zdravotný personál a dula nebola schopná robiť osobne. Bolo to tak jednoduché! “ – New York
„Matka 13 dňového dieťaťa, ktoré sa ešte nikdy nedojčilo bez klobúčika a dojčiaceho vankúšika, sa opierala dozadu na kuchynskej stoličke. Jej plačúci syn sa na hrudi okamžite upokojil, pohodlne tam nejakú dobu odpočíval, a potom sa začal prepracúvať k prsníku. Ona mu „pomohla“ nasadením úst na bradavku. Zahryzla som si do jazyka, pomysliac si, že toto bola jediná vec, ktorá nebola užitočná. Ale on porozmýšlal, oblizol, trošku skúšal, prisal sa, šťastne a výdatne sa napil, pustil sa, prisal sa, šťastne pil, potom znova dole a opäť hore, bez zhonu a starostí. V ten deň neskôr mi poslala e-mail, aby mi povedala, že sa dojčili celé popoludnie a že sa cíti vo všetkom oveľa lepšie. Nikdy som na ne nepoložila ruku, oni to zvládli všetko sami „.
„Keď to bolo opísané na našom stretnutí La Leche League, jedna matka povedala,“ Ach, ja to už tak robím. Je to omnoho jednoduchšie oproti tomu, ako som sa musela snažiť pri mojom prvom dieťati. Všetko je teraz oveľa jednoduchšie.“
Deti sa týmto spôsobom môžu dojčiť i v polospánku, pretože gravitácia ich pohodlne uvelebí na prsník. Neprisávajúce sa deti, boľavé bradavky, ploché bradavky, prirastená uzdička, nadmerná tvorba mlieka – to všetko ide obvykle omnoho jednoduchšie s uvoľneným, nie úplne prebudeným dieťaťom.
Tieto ležérne polohy s podporou gravitácie a s plným kontaktom bruško na brucho, nie sú úplne vždy užitočné, ale určite sú logickou polohou pri začiatku. Určite predčí nemotorné polohovanie podľa predpisu a naťahovanie sa s vankúšmi.
Tieto matky sú viac vzpriamenej polohe. Ale pretože každá je mierne ohnutá v krížoch, tak jej dieťa môže stále na nej ležať tak, aby jej ho gravitácia pomáhala pridŕžať. Ako budú ich deti rásť, tak si budú hľadať nové polohy pri dojčení. Žiadne meno pre polohu, žiadne sledovanie pravidiel.
Celé roky sme robili dojčenie ťažšie ako bolo potrebné. Ak je vám príjemne a vaše dieťa sa dojčí, na čom ešte záleží? Oprite sa, uvelebte sa a užite si vaše dieťa!
Pre viac myšlienok: www.biologicalnurturing.com.
©2012 Diane Wiessinger, MS, IBCLC www.normalfed.com
Poznámka Jana Michálková: Moje skúsenosti sa úplne zhodujú so skúsenosťami týchto poradkýň